top of page
Zdjęcie autoraLilia Pankovych

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE – jak i kiedy złożyć wniosek?

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE to ważny dokument, który umożliwia legalne przebywanie i pracę na terytorium Polski. Warto wiedzieć, kiedy i jak złożyć wniosek, aby proces przebiegł sprawnie.


Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Minimalny okres pobytu, po którym można ubiegać się o zezwolenie, to 5 lat. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pobyt jest zaliczany do tego okresu. Na przykład, pobyt w Polsce na podstawie wizy Schengen czy w celu nauki nie jest w pełni wliczany do wymaganego okresu.


Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o pobyt rezydenta długoterminowego UE można złożyć osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Warszawie przy ul. Kruczej 5/11, wejście "E". Przed wizytą konieczne jest zarejestrowanie się na portalu inPOL.


Jakie dokumenty są potrzebne?

Do wszczęcia postępowania wymagane są:

  • Wniosek w 2 egzemplarzach,

  • 4 fotografie,

  • Kserokopia ważnego dokumentu podróży,

  • Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu,

  • Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 640 zł.

Dodatkowo, aby uzyskać zezwolenie, konieczne będzie dostarczenie dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego, stabilne źródło dochodu oraz ubezpieczenie zdrowotne.


Co jeszcze warto wiedzieć?

Po złożeniu wniosku i uzupełnieniu ewentualnych braków formalnych, twój pobyt w Polsce będzie legalny do momentu wydania ostatecznej decyzji. Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest bezterminowe, ale karta pobytu wydawana jest na 5 lat. Po tym okresie należy złożyć wniosek o jej przedłużenie.

Ważnym elementem jest także poinformowanie urzędu o zmianie adresu do korespondencji oraz wskazanie pełnomocnika do doręczeń w przypadku wyjazdu za granicę, co przyspieszy procedurę.


Czy mogę pracować?

Tak, po uzyskaniu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE masz prawo do wykonywania pracy w Polsce bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia. W karcie pobytu znajdzie się adnotacja "dostęp do rynku pracy».


Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku to klucz do sukcesu w procesie legalizacji pobytu w Polsce. Pamiętaj o przestrzeganiu terminów i dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page